Rrahje zemre nga Luke Morgan

Degjoj hapat e tua neper shkalle
Plot dy vjet  pasi gjyshi  vdiq,
dora e kemba varur jashte krevatit
a thua se kish dashur te ngrihej momentin e fundit.
Une nuk te kam thene sa fort me rreh zemra
dhe sa shume e urrej
ate ngjitjen-zbritjen tende neper shkalle;
hyp-zbrit, hyp-zbrit ne oren dhjete te mengjesit
njesoj si atehere, ime-me, ne Clones-in gjithe mjegull
ate mengjes vere kur e gjeti te atin pajete.
“Shiko yjet”-kish thene ai
naten e fundit
“Jane gjurmet e Zotit neper qiell”
Ate nate ata kthyen nga nje gote
e me pas,  rane ne gjume te thelle.

Une shikoj tavanin
copezat e mykut ne te gati vezullojne
ndadalsoj frymarrjen.
Me ne fund hapat e tua neper shkalle, ndalojne.

Ai luan piano

Ai nuk mori kurre mesime pianoje.
Me kujtohen prinderit tane,
Shtepia  pas zenkes
dhe se si drita luante
mbi tenxheren
qe njeri e hodhi drejt tjetrit,
zhurmen e forte vibrato
kur u perplas ne dyshemene e ashper
mbi te cilen tashme qendron nje piano
ku im vella ben muzike
a thua se jeta nuk i ka dhene kurre ndonje mesim
as edhe nje, mbi ate dyshemene e ashper.

 

Luke Morgan eshte nje poet, regjisor e aktor irlandez. Eshte lindur ne Dublin ne 1994. Ka fituar shume cmime ne konkurse te ndryshme letersie ne Irlande. Gjithashtu, dy nga filmat e tij me metrazh te shkrurter, jane perzgjedhur per te konkuruar ne Festivalin prestigjioz te Cannes.

Jeton ne Galway, Irlande.

Keto dy poezi jane shkeputur nga libri i tij i fundit me poezi: “Mure te ndershme”, botuar ne Dhjetor 2016.

-Iva Grillo/Kallnori.org

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.