Përmbledhja “Këngë popullore erotike”, e artistes sonë Vlora Nikçi

Të nderuar të pranishëm,Adhurues të librit, të folklorit, në veçanti të poezisë, e më specifik, asaj të dashurisë;E nderuara autore e përmbledhjes...

Mbi kultin e shën Venerandës/Prenës ndër shqiptarë – Adriatik A. Lupçi

Data e sotme (26 Korrik) në kalendarin katolik shënon festën e Shën Venerandës, apo siç njihet në popullin tonë si Shna Prena...

Illyricum Sacrum vjen në shqip

"Mbas një pune të stërmundimshme, pjesa e parë e vëllimit të VII, të kryeveprës "ILLYRICUM SACRUM", me rastin e 200 vjetorit të...

J. Ratzinger: Çka është Ringjallja e Krishtit?

Nga Joseph Ratzinger (Papa Benedikti XVI) Shqipëroi: Albert Bikaj © 

Vajtim – një poezi e Faik Konicës (1875-1942)

Vajtim Për Robëri Të ShqiptarëvetO të humbur shqipëtarë, Seç qenkeni për të qarë! Për të qar' e për...

Europa jonë – nga Ndue Ukaj

Nga Ndue Ukaj Nëntë maji është dita e Europës. Për shqiptarët e kudondodhur, Europa, gjithmonë ka pasë kuptimin e një toke të premtuar. Me këtë simbolikë...

LIBERTINI NGA NOLA QE U DOGJ I GJALLE – nga Etnor Canaj

Autor: Etnor Canaj “Maiori forsan cum timore sententian in me fertis quam ego accipiam” G. Bruno Në fillim të shekullit të shtatëmbëdhjetë mendimi anti-krishterë ,...

Përurimi i Veprës së Mid’hat Frashërit

U përurua dje Vepra I e Mid'hat Frashërit (Vepra të zgjedhura). Kjo vepër është pjesë e një kolane prej 12 vëllimesh, ku përfshihen veprat...

Intervistë me këngëtarin arbëresh Claudio La Regina nga Brunilda Ternova  

Jemi në shoqërinë e Claudio La Regina, autor këngësh dhe muzikant italo-arbëresh, të cilin publiku shqiptar ka patur mundësinë ta njohë për herë të...

“Vdes politikani italo-arbëreshë, Stefano Rodotà”

Mediat italiane kanë njoftuar se juristi dhe politikani i shquar italo-arbëreshë, Stefano Rodotà u nda nga jeta ditën e djeshme , në moshën 84...

Artikujt e fundit