Nëse ti më harron – poezi nga Pablo Neruda

PABLO NERUDA - NËSE TI MË HARRON Dua ta dish Një gjë. Ti e di si është kjo punë: Nëse vështroj hënën prej kristali, degën e kuqe të vjeshtës së...

Kur libri “Mjalti” i Mari Nanette është më i ëmbël se mjalti – nga...

Përpara pak kohësh më ra në duar një roman që më kishin sygjeruar disa miq, por nuk kisha patur ende kohë për ta blerë...

Ernest Hemingway: Shkrimtari, një jetë mes vetmisë dhe përjetësisë

“Duke mos e pasur të lehtë të bëj fjalime, as zotësinë për oratori e retorikë, dëshiroj të falenderoj për zemërgjerësinë administratorët e Alfred Nobel-it...

NË ABC-në E LEXIMIT LETRAR (Çaste shkrimi) – nga Prend Buzhala

Vepra letrare ngërthen dhe një trihotomi të pandashme: vepra-autori-lexuesi. Nëse kritika letrare është konsideruar më parë si URË mes lexuesit dhe autorit, lexuesit dhe...

Ernesto Sabato, shkrimtari i shquar argjentinas me origjinë arbëreshe

Ernesto Sábato ka lindur në Rojas, provincia de Buenos Aires në Argjentinë më 24 qershor, 1911. Nëna e tij Juana Maria Ferrari rridhte nga...

Gruaja e thyer nga Simone De Beauvoir – Leximet e Xhoanës

Gruaja e thyer është një vepër nga Simone de Beauvoir, e cila u publikua në vitin 1967. Një libër i cili përmban tre histori...

A beson ende në komb, zoti Kadare?

Një intervistë me shkrimtarin shqiptar Ismail Kadare nga gazeta gjermane Frankfurter Allgemeine Zeitung, ku shkrimtari ynë flet për shtetin dhe kombin, për patriotizmi dhe...

ALEKS BUZO-DRAMATURGU I FAMSHEM AUSTRALIAN ME ORIGJINE NGA BERATI – nga Ilir Seci

Pak shqiptare mund te kene degjuar per shkrimtarin australian Aleks Buzo… Per me teper fare pak shqiptare mund ta dine qe Aleks...

Një poezi e Azem Shkrelit në 80 vjetorin e lindjes

Këngë E Turpshme Këngë e turpshme Sonte Qava sonte për ty Arbëri Nuk më vjen turp Pse qava Me vjen turp pse s'munda Të bëj tjetër Nga turpi qava - Azem Shkreli

“Nuk vdes ai që lë trashigimi” – një poezi e Hilaire Belloc

"Nuk vdes ai që lë trashigimi" Nga Hilaire Belloc Nuk vdes ai që lë trashigimi, Paksa ndikim që njeh në tokat e tij, Ose guxon në vazhdimësi të ndërthurë Dashuri...

Artikujt e fundit