Fjalimi i papë Palit VI me rastin e 500 vjetorit të vdekjes së Skenderbeut

Përkujtojmë ditën kur më 17 janar 1468 kaloi në amshim heroi kombëtar shqiptar, Gjergj Kastriotit – Skënderbeut (1405 – 17 janar 1468), “Atleti i...

Revolucioni francez si triumf i krimit dhe i anës së errët të njeriut – nga...

E glorifikojnë si "emancipues" por njihet vetëm për terror. Është ngjarja kur u ngrit në nivel epror ana perverse e njeriut mbi mendimin se...

Kriptokrishtërimi në Shqipëri – nga Moikom Zeqo

Tema e kriptokrishtërimit, ose e krishtërimit të fshehtë është e studjuar në shumë rrafshe studimore nga dijetarë të formatit të madh, të cilët kanë...

Mehmet Kraja: KORRIGJIMET (TURKE) NË TEKSTET E HISTORISË

"Që më 2012 Turqia ndërhyri në mënyrë brutale në programet dhe tekstet mësimore të Kosovës, duke kërkuar ndryshime përmjatësore që zhvlerësonin historinë e Kosovës...

Prifti që shpëtoi 101 myslimanë nga pushkatimi gjerman dhe Tepelena

Nga Dom Artur Jaku Dom Zef Gila, pinjoll malsie i mbështjellun me virtyte që e karakterizojn malsorin, qe fisnik e mendjemprehtë. Pasi mbaroi studimet në Romë,...

ILIRËT KURR NUK PRANUAN TA SHKRUAJNË GJUHËN E PUSHTUESIT

Shkruan: Begzad BALIU (Tri ditë të Profesor Aleksandër Stipçeviqit në Kosovë) Ilirologu i shquar dhe autor i historisë së ilirëve Alaksandër Stipçeviq nga data 28 deri...

Kryengritja e Malësisë së Madhe (1911) – nga Zef Ujkaj

Si sot, 107 vite më parë, në Bratilë do të ngrihej flamuri kombëtar shqiptar Në fillimet e dekadës së dytë të shek. XX, Shqipëria thyen...

PAPA KLEMENTI XI, SHQIPTARI I SHQUAR I PAPATIT, SOT 297 VITE NGA KALIMI NE...

Nga Albert Vataj Shqipëria dhe shqiptarët me Papa Klementi XI i lidh një traditë e hershme dhe e devotshme katolike. Klementi XI drejtoi papatin në...

Nga Kurt Merzira – Dokument i rrallë i dalë për herë të parë nga...

Dokument i rrallë i dalë për herë të parë nga arkivi qëndror i shtetit, lidhur me Demarkacionin e Kosovës me Malin e Zi. Dokumenti në...

87- Vjetori i vrasjës mizore të Milan Šufflay, njerit ndër albanologët më të shquar...

Në kalimin e natës 18/19 shkurt të vitit 1931 është kryer në Zagreb vrasja e Milan Šufflay, e përgaditur nga regjimi i mbretit Aleksandri...

Artikujt e fundit