R.Vatikani: Imzot Frag Bardhi në përvjetorin e vdekjes

Si sot, më 1 korrik të vitit 1643 vdiq ipeshkvi imzot Frang Bardhi, shkrimtar i letërsisë së vjetër shqiptare dhe luftëtari i patrembur për...

Ekskluzive: Kur Mbreti shqiptar i dhuroi një elefant Presidentit amerikan

Nga Bajram Mjeku Në nëntor të vitit 1967, Mbreti i Shqiptarëve, Lartmadhëria e Tij, Leka Zogu derisa jetonte në Spanjë i dhuroi një elefant Guvernatorit...

117 vjetori i lindjes së At Zef Valentit

Giuseppe Valentini i quajtur nga shqiptarët Zef, italian i lindur në rrethinat e Padovës, në një fshat të quajtur Brenta, më 1 korrik 1900....

125 vjetori i vdekjes së Pashko Vasës

Sot, përkujtojmë 125-vjetorin e ndarjes nga jeta të veprimtarit të shquar të Rilindjes Kombëtare dhe një nga ideologët e parë të saj, poetit dhe...

Krimi ordiner në diktaturën komuniste – dokument nga Kastriot Dervishi

"Shumë herë, nga persona idhtarë të regjimit komunist, apo nga të tjerë që nuk e kanë njohur atë kohë, flitet për "qetësinë e kohës...

Takimi i etnografes franceze Jacqueline Benezech me Prëk Calin në Vermosh të Kelmendit (tetor...

«Prënk Cali erdhi drejt nesh duke zgjatur duart dhe me një fytyrë energjike dhe një buzëqeshje të mrekullueshme. Që me shikimin e parë ishte...

Genocidi grek ndaj popullsisë çame, 27 qershor 1944

Genocidi grek ndaj popullsisë çame nisi më 27 qershor të vitit 1944, nën udhëheqjen e gjeneralit Napoleon Zerva. Masakra më e egër ndaj shqiptarëve...

Histori kurr e shkrueme – nga At Zef Pllumi

Shkruan At Zef Pllumi: “Kush nuk lëvdon vedin, iu djegtë kasollja”, thotë populli. Kështu mue më duket se kontributin mâ të madh për kulturën shqiptare...

Rose Wilder Lane, mikja amerikane e shqiptareve

Lidhur me librin "Majat e Shales", ("The Peaks of Shala"), te autores amerikane Rouz Uajlder Lein, (Rose Wilder Lane), botim i "Ndermarrja Botuese RILINDJA"....

Artikujt e fundit