MOS RREJ DRITAN HILA… nga Ilir Seci

Si e qesin kryet fill...shembja e kulles se Prek Calit i bani me fole Dritan Hilat e partisë qe permenden...

ILIRËT KURR NUK PRANUAN TA SHKRUAJNË GJUHËN E PUSHTUESIT

Shkruan: Begzad BALIU (Tri ditë të Profesor Aleksandër Stipçeviqit në Kosovë) Ilirologu i shquar dhe autor i historisë së ilirëve Alaksandër Stipçeviq nga data 28 deri...

Prifti që shpëtoi 101 myslimanë nga pushkatimi gjerman dhe Tepelena

Nga Dom Artur Jaku Dom Zef Gila, pinjoll malsie i mbështjellun me virtyte që e karakterizojn malsorin, qe fisnik e mendjemprehtë. Pasi mbaroi studimet në Romë,...

Me flamujt e Kastriotvet, roman historik i Dom Nikollë Mazrrekut

Sygjerim për lexim, me rastin e 105 vjetorit të lindjës së Dom Nikollë Mazrrekut, priftit katolik shqiptarë që vuajti gjatë regjimit komunist. Më poshtë...

Malësorët e Malësisë (në Mal të Zi) dhe Lufta e Koplikut

Sot, kombi shqiptarë shënon një datë historike shumë me rëndësi për lirinë, pavarësinë dhe mbrojtjen e trojeve shqiptare, shënon 100 vjetorin e...

Át Zef Pllumi tregon se si partizanët hoqën flamurin “pa yll” prej kumbonares se...

Át Zef Pllumi tregon se si partizanët hoqën flamurin “pa yll” prej kumbonares se Kishës Françeskane në Gjuhadol, të cilin e kishte vû aty...

“Kur në Oliena flitej shqip” – nga Alberto Areddu

Vëzhgoni periferinë e Sardenjës qëndrore e famëshme për verën e saj, për djathërat e saj, për eskursionet malore, për aktivitetet e saja kulturore dhe...

Kongresi i Manastirit- njëra nga lëvizjet më emancipuese të kulturës shqiptare – nga Ndue...

Me 22 nëntor 1908, përfundoi punimet Kongresi i Manastirit, i cili, e miratoi alfabetin latin të gjuhës shqipe, të propozuar nga Shoqëria “Bashkimi”. Ky Kongres,...

Schmitt – «Arbër apo shqiptarë?»

Profesori i historisë së Europës Juglindore në Universitetin e Vjenës, Oliver Jens Schmitt, përshkruan proçesin e ndërrimit të emrit të arbërve në «shqiptarë» si...

Rose Wilder Lane, mikja amerikane e shqiptareve

Lidhur me librin "Majat e Shales", ("The Peaks of Shala"), te autores amerikane Rouz Uajlder Lein, (Rose Wilder Lane), botim i "Ndermarrja Botuese RILINDJA"....

Artikujt e fundit