Malësia përkujton një vjetorin e vdekjes së Gjelosh Gjokajt

Në Qendren Kulturore të Malesisë (Tuz) u kushtua një orë përkujtimore me rastin e një vjetorit të vdekjes së piktorit malesorë me famë botërore,...

POETI XHORXH UALLAS – LAUREAT I ÇMIMIT “NAIM FRASHËRI”

Fitues i çmimit të madh "Naim Frashëri" të Edicionit XXI të Festivalit Ndërkombëtar të Poezisë "Ditët e Naimit" është poeti amerikan Xhorxh Uallas (George...

Rilindja kryen aktin final: shkaterron edhe kullen e Prek Calit ne Vermosh – nga...

"Pronesia e Vermoshit ne vitin 1914 dhe piketat kufitare te kesaj ane te vendosura nga Komisioni Nderkombetar i Caktimit te Kufirit Verior te Shqiperise,...

MËSIMI NË SHQIP, POR PËRPARËSI PUNËSIMI KANË ATA QË NUK E NJOHIN KËTË GJUHË

Kam menduar se s’do kem nevojë të shkruaj një reagim publik, duke pasur parasysh se ekzistojnë institucionet dhe ligjet pozitive që i mbrojnë nxënësit...

Një vit nga shënjtërimi i Nanë Terezes – nga Dom Nosh Gjolaj

Shenjtëri i ditës:05. 09. 2017: Shën Nëna Tereza – Anjeza Gonxhe Bojaxhiu virgjëreshë dhe rregulltarë (1910 -1997) Sot më 5 shtator Kisha e përkujton Anjezën...

Njoftim: BOTIMI I PLOTË I VEPRËS SË ÁT ZEF PLLUMIT ME RASTIN E 10-VJETORIT...

"Të dashtun miq në shtator mbushen 10 vite nga vdekja e Át Zef Pllumit. Për ketë rasë kemi mendue të botojmë veprën e tij...

A do ta shkarkojnë kryebashkiakun e Tiranës për përdhosje të Gjergj Kastriotit?

Nga Gani MEHMETAJ Sikur ta përdhoste kryebashkiaku i cilësdo metropole evropiane heroin kombëtar për hatër të shteteve që e luftuan dikur, të nesërmen votuesit do...

Kalendari poetik: 150 vjetori i vdekjes së Charles Baudelaire

150 vite më parë vdiq Sharl Bodler (1821-1867), qe poet, shkrimtar, kritik arti, gazetar, filozof, eseist dhe përkthyes francez. Vlerësohet si një nga poetët...

Njoftim: Promovimi i librit “(Zh)bërja e kufirit etnik” e autorit prof.dr. Martin Berishaj në...

"Shoqata “Illyricumi” – Tuz ju fton në promovimin e librit më të ri të prof. dr. Martin Berishajt “(Zh)bërja e kufirit etnik”, që do...

Dita evropiane e kujteses së viktimave të regjimeve totalitare

Muzeu Historik Kombëtar në bashkëpunim me Autoritetin për Informimin mbi Dokumentet e Ish- sigurimit të Shtetit ju ftojnë të merrni pjesë në simpoziumin dhe...

Artikujt e fundit