Home Blog Page 3

Të ndihmojmë riparimin e shkollës së vetme shqipe në Rozhajë që u dogj dje

Përgjatë mbrëjmës së djeshme, me 16 maj, i është vënë zjarri shkollës së vetme shqipe në Dacaj të Rozhajës. Siç njoftojnë mediat e ndryshme malaziase, shkolla në fjalë ka pësuar dëme të shumta. Zyrtarisht, nuk ka akoma të dhëna se si ka ardhur deri te djegja e shkollës. Malësori Tom Ivezaj, me banim...

“Një metaforë e realitetit” – nga Nikollë Camaj

Me "Ligjin e maskave" zhegova dy ditë. Në kafën e mëngjesit të ditës se trete, këtë libër ua rekomandova disa miqve. Ja edhe pse! Së pari sepse libri është një metaforë e realitetin tonë, qoftë këtij të ngushtë lokal, apo edhe të atij më të gjerë, regjional, metaforë për një shoqëri që jeton nën maska, sa nga...

Kemi nevojë… – nga Mark Lucgjonaj

Shqiptarët në Mal të Zi, nga viti në vit kanë emigruar kryesisht drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe vendeve të tjera të Evropës e deri në Australinë e largët. Kjo ka bërë që numri i popullsisë në këto vende të zvogëlohet nga viti në vit çka ka ndikuar dukshëm në realizimin e të drejtave të shqiptarëve,...

79 vjetori i martirizimit të 64 shqiptarëve katolikë në Kosovë – Pjetër Domgjoni

64 martirë Shqiptar katolikë të famullisё së Bishtazhinit të Gjakovës u masakruan nga çetnikët. Në muajin prill të vitit 1941, datat 13, 14, dhe 15, pikërisht të Premten e Madhe të Pashkëve, të Shtunën e Madhe të Pashkëve dhe të Dielën e Pashkëve të Ngjalljes së Krishtit, ndodhi vrasja barbare e masakra masive ndaj...

MOS RREJ DRITAN HILA… nga Ilir Seci

Si e qesin kryet fill...shembja e kulles se Prek Calit i bani me fole Dritan Hilat e partisë qe permenden "36 partizanet e vramë" ne beteje nga forcat malesore te primé nga kreshniku Kelmendas. Para se me permende ata te "36 partizanet" e vramë Dritan Hila ban mire me e i lane hilet e me...

75 vjetori i vdekjes të të Lumit Dom Ndre Zadeja, Meshtar (03.11.1891. – 25.03.1945.)

I lumi Ndre Zadeja
Dom Ndre Zadeja, në listën e martirëve shqiptarë, në rend kohor, është i dyti që u pushkatua nga regjimi komunist, rreth katër muaj pas arrestimit të tij, pas të Lumit Dom Lazër Shantojës. Lindi në Shkodër më 03.11.1891. Më 30.09.1913 hyri në Kolegjin Canisianum të Insbrukut (Austri), ku përfundoi kursin teologjik dhe më 16.03.1916 la Kolegjin dhe...

Kuptimet e shumta të ‘Statujës së Davidit’ të Michelangelo-s – nga James Earle

Nga James Earle, TED-ED, 2014 Kur mendojmë për veprat klasike të artit, ambienti më i zakonshëm ku ne i mendojmë ata është në një muze. Por ajo që ne harrojmë shpesh është se, shumica e këtij arti nuk është prodhuar me destinacion përfundimtar muzeun. Çfarë ndodh me një vepër...

Evolucioni i martesës – nga Alex Gendler

Nga Alex Gendler, TED-ED, 2014 Shumë gjëra të ndryshme janë shkruar dhe thënë rreth martesës. Që nga ato më të embëlat dhe frymëzueset deri tek ato më ciniket dhe qesharaket. Po ajo që shumë prej tyre kanë të përbashkët është se, ato shprehin një të vërtetë universale dhe të pakohë, kur, në...

Historia e gondolës veneciane Korrupsion, pasuri, bukuri – nga Laura Morelli

Nga Laura Morelli, TED-ED, 2014 Nëse do të thoja ‘Venecia,’ a do ta përfytyronit veten duke rrëshqitur përgjatë Kanalit të Madh, me një gondolier që ju këndon serenata? Nuk ka asnjë dyshim që gondola është një simbol i Venecias, së Italisë, por nga e merr pamjen e saj të dalluar...

Gjeometria komplekse e dizanjove në artin islamik – nga Eric Broug

Nga Eric Broug, TED-ED, 2015 Në kulturën islamike, gjeometria ndodhet kudo. Mund ta gjesh tek xhamitë, medresetë, pallatet dhe në shtëpitë private. Kjo traditë ka filluar në shekullin e XVIII-të të erës sonë, gjatë historisë së hershme të islamit, kur artizanët huazuan motivet që kishin ekzistuar më parë në kulturën romake dhe atë persiane,...

Artikujt e fundit