Home Blog

ZAKON MALESORI E KA PAS GURIN E BESEN ME IA VU KALASE – nga Zef Pergega

….refleksione rreth krijimtarise poetike te Noke Gjeloshit Sinishtaj e shkrire ne motivet malesore! Kumtese e mbajtur ne kishen e Shen Palit ne aktivitetin “Motive Malesore” Zakon malesori e ka pas, gurin dhe besen me ia vu kalase! Prej frengjise se saj roje vigjilente per token, familjen, fisin, bagetine. Kengen me ia thur trimave te...

Ftesë në lexim – nga Zija Vukaj

“Le style c’est l’homme- même” (Stili është vetë njeriu)" Franco Buffoni Në vazhdën e shumë vëllimeve poetike të poetit Nokë Sinishtaj, kemi së fundi këtë libër që ka pamjen e një buqete të vogël, por peshën e një libri të madh. I konsoliduar tashmë si një profil krejt origjinal, Sinishtaj sjell poezitë e tij si...

Përvjetori i 250-të i lindjes së Ludwig van Beethoven – nga Augustin Berishaj

Sot është përvjetori i 250-të i lindjes së  Ludwig van Beethoven! Çfarë dhuratet e madhe për njerëzimin është muzika e tij! Unë e di që ai nuk mund të shkruante koncerte, simfoni dhe opera si Mozart-i në moshën e tij të hershme, megjithatë ku qëndron gjenialiteti i tij?! Një arkitekt kënaqet kur sheh projekte të hartuara nga...

Ilir Seci: mbi botimin e një poezie të Bukowskit

"E kam pa të përkthyeme këtë poezi të Bukowski-t, perkthye ne shqip ne versionin qe e ka botue Shpia Botuese “Black Sparrow Press” e botuesit John Martin. John Martin qe e ka botue kete poezi ne vitin 2004, mbas vdekjes se Bukowski-t, e ka mbrapshtue e sakatue ate duke e paraqite sipas pikepamjeve të veta majtiste...gati me...

“Oratio, ose lutje” – poezi nga Nokë Sinishtaj

"Oratio, ose lutje""Nuk janë vuejtjet fizike atoqë gjithaqë e torturojnë korpin.Janë gozhdat psiqike, shkakuqi e gozhdojnë shpirtin.E Shpirti, kur ndahet prej trupit,lyp sferat e Qiellit.Por, po e lëshove GlobusinNuk dihet ma orientimi...Je nalt, apo teposhtë?Majtas, a djathtas?Truni, hum' në Êter...Mbetet veç: « At’ ynë që je në qiell! »-Nokë Sinishtaj/Ekskluzivisht për Kallnori.org.

PROLOG I DRAMËS : DOM SIMON JUBANI – nga Gjergj Jozef Kola

30 vjet ma parë me 11 Nandor 1990, mbi qiellin e Shkodrës e të mbarë Shqipnisë u çfaq nji fenomen i jashtzakonshëm, ndoshta i ngjashëm në landë e në trajtë me vegimet hyjnore të Lurdës e të Medugorjes, porse i prekshëm, njerzor, tue të lanë të njëjtën shije që vetëm lirija e ka.

Malësorët e Malësisë (në Mal të Zi) dhe Lufta e Koplikut

Sot, kombi shqiptarë shënon një datë historike shumë me rëndësi për lirinë, pavarësinë dhe mbrojtjen e trojeve shqiptare, shënon 100 vjetorin e Luftës së Koplikut, që në fakt si gjithë luftërat e tjera që i ka zhvilluar kombi ynë, edhe kjo ishte një luftë për mbrojtje të tokave tona, familjeve tona të vendosura në këto troje që...

Lulekuqja nga Louise Glück

Nuk është gjë e madhetë keshmendje. Ndjenja: oh, ato i kam; atomë sundojnë. Kamnjë Zot në qielltë quajtur diell, dhe hapempër të, duke i treguar zjarrin e zemrës sime, zjarrinsi prani e tij.Çmund të jetë lavdi e tillëperveç se një zemër? Oh, vëllezër e motra,a ishit edhe ju si unë, kohë më pare,përpara se të ishit njerëz?...

Shkodra, përpara legjendës “Rozafa”, ka historinë Teuta! – Besi Bekteshi

Gjithmonë vizitorët sllavë, kryesisht të tillë, por dhe jo sllavë sa hyjnë në Kështjellën e Shkodrës interesohen për legjendën e Rozafës! Sigurisht legjendë, pa asnjë të vërtetë dhe me lidhje të mesjetës së hershme sllave, apo më mirë të themi serbe! Pakuptimisht kjo legjendë, ka zbehur historitë e mëdha të Kështjellës së Shkodrës...

Çfarë nodhi me SHËN SOFIA-n, mbas rënies në duart e sulltan Mehmetit II Fatih?

SHËN SOFIA, pas rënies në duart e sulltan Mehmetit II Fatih! 29-30.05.1453: Banorët e qytetit, që kishin kërkuar më kot strehim në Katedralen e Shën Sofisë, u kapën dhe u kthyen në skllevër, ose u vranë menjëherë sapo turqit-osmanë depërtuan brenda këtij objekti religjioz përrallor, duke shkallmuar portat, të cilat i...

Artikujt e fundit